Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. 6.09 nás čeká ultrazvuk ve 20 týdnu těhotenství, kdy se nejspíš dozvíme jestli čekáme holčičku či chlapečka. A tak nás to žene k  tomu, abychom si vybrali pro svého potomka jméno. Jelikož mne trošku děsí, že za ty 3 měsíce, které víme o miminku a říkáme mu (původně ze srandy), František nám nějak toto jméno přirostlo a zvykli jsme si na něj. Ale mě se toto jméno pro našeho "možná syna" nelíbí. A tak jsme jich hoooodně přečetli.. hodně jich bylo spíše k smíchu, jiné jsou takové ohrané, zatím se nám líbil Honzík... a pro holčičku mám vybranou Lilianku, přítel a můj budoucí husband s tím moc nesouhlasí, ale já stále doufám, že ho přesvědčím.  Během včerejšího večera jsme po přečtení několika článků zjistili, že jméno Honza - Jan - Jenda je v naší zemi tak moc časté jméno, že to není až hezké. Hodně nás ovlivnil článek jistého tatínka (zkopírováno z jeho stránek: zde)

 

Jak jsme vybírali jméno

Výběr jména pro potomka je zodpovědné rozhodnutí. Půjde s dítětem celý život. Samozřejmě je jednoduché pojmenovat dítě po jednom z rodičů či prarodičů, po populární postavě, po roztomilé ratolesti kamarádky, ale to není ono.

Letos jsme opět vybírali a máme již vybráno a přiděleno. Někdo z přátel se ještě před porodem ptal na jméno a po mé odpovědi padla udivená otázka: „A to je v kalendáři?“ Neslyšel jsem ji poprvé a ta otázka je důvodem, proč píšu tento text.

Lidé často berou kalendář jako jediný zdroj pro jména. Přibližně 370 jmen k výběru pro všechny děti, pro holky a kluky! Nepřijde mi to jako dostatečná nabídka, přesto si většina lidí vybere. V letošním květnu mělo 3,26 miliónu mužů a 2,47 miliónu žen v ČR jedno z 20 nejčastějších mužských a ženských jmen. Polovina lidí v našem státě si vystačí s 40 jmény. Jen Jiříků je více než obyvatel Ostravy a Marií není o moc méně než všech lidí v Brně. Strašné!

Naše cesta…

U prvého potomka jsme prošli seznam jmen v knize Jak se bude vaše dítě jmenovat od Miloslavy Knappové. Paní doktorka Knappová je jedinou českou soudní znalkyní v oblasti jmen a jména z knihy jsou považována českými matrikářkami za automaticky přijatelná. Pokud si v knize vyberete, neměl by být se zapsáním jména problém. V opačném případě lze čekat komplikace, jaké měl Michal Cihlář se jménem Kiki pro dceru či Jan Lepař se jménem Finn pro syna.

Míla v knize pokukovala po obvyklých jménech (Jakub, Filip, David atpd.), která jsem pro jejich přílišnou častost odmítl. Já se naopak mohl u některých jmen uchechtat – například mužské jméno Žibřid či ženské Kunigunda. Nakonec jsme zvolili jméno Alex, krátkou variantu řeckého jména Alexander s významem obránce mužů.

Letos už mi výběr jmen v knize připadal nedostatečný a tak jsem hledal na Webu seznamy jmen pro kluky. Spojil jsem několik seznamů českých jmen se širší skupinou jmen vyskytujících se v ČR (tj. včetně cizinců) a konečně také se seznamem jmen z celého světa. Získal jsem seznam obsahující přes 29 tisíc možností! Mnoho z nich dosud neslyšených, nikdy nepřečtených. Nastal čas zúžit výběr.

Od desítek tisíc k tisícům

Z unixových řádkových nástrojů mi k srdci nejvíce přirostl grep a tak jsem s jeho pomocí osekával seznam jmen. Pro inspiraci případného následovníka sepíši, co jsem z dlouhého seznamu vyházel:

 • čárky a háčky
  S počítači pracuji již mnoho let a jestli jsem se o něčem skálopevně přesvědčil, tak o komplikacích se zvláštnostmi našeho jazyka. Čárky a háčky jsou komplikací nejen pro nás samotné, ale i pro cizince, kteří samozřejmě netuší, jak zvláštní písmeno na klávesnici vykouzlit. Přichází sice Unicode, ale pomalu.
  vyřazeno vše obsahující: á, č, ď, é, ě, í, ň, ó, ř, š, ť, ú, ů, ý, ž
 • cizí obdoby háčků
  Pokud jsou naše háčky komplikací pro cizince, jistě tomu nebude ani naopak.
  vyřazeno vše obsahující: ä, ă, ë, î, ľ, ĺ, ł, ö, ô, ő, ś, ş, ü
 • jiné znaky
  Netoužili jsme po jméně složeném ze dvou jmen, kterých bylo v přehledu četnosti jmen v ČR spousty, ani jsme neuvažovali o jméně okrášleném apostrofem.
  vyřazeno vše obsahující: mezeru, spojovník, apostrof
 • běžná písmena
  Zobák mi nenarostl tak, aby mé „R“ znělo, což by bylo u jména vlastního dítěte značným handicapem. Písmenko „Q“ není v českém prostředí žádný zázrak.
  vyřazeno vše obsahující: r, q
 • sekvence znaků
  Když jsem procházel dlouhý seznam, některé kombinace znaků mně skoro strašily. Jiné nezískaly mé sympatie.
  vyřazeno vše obsahující: ayye, bb, bh, dhg, dhm, eiyi, fifi, gh, hh, hlf, ht, jj, jl, jtz, kh, kch, ks, lek, lh, ljk, ll, lw, mh, mp, ng, shk, ss, sts, sz, th, tt, ufay, vg, zs
 • začátky
  Některá jména začínají nevyslovitelnou kombinací písmen, jiná by se vždy musela diktovat po písmenkách a pár začátků bylo zavrženo.
  vyřazeno vše začínající na: Aa-, Ack-, Ae-, Ach-, Ea-, Kh-, Ph-, Py-, Sh-, Sj-, Sz-, Th-, Tj-, Tz-, Zdz-, Zs-; Ital-, Slav-, Vivi-, Vlad-
 • koncovky
  Některé koncovky považuji za nevhodné – nebo byste snad dali dítěti jméno končící na -salam či -idios? Jiné koncovky zrychleně vyřadili skupiny jmen, o kterých jsme věděli, že je nezvolíme – třeba všechny -slavy – ať si potomek slaví co chce.
  vyřazeno vše končící na (v závorce příklady): -acio (Bonifacio), -adan (Cadan), -adko-aeon (Actaeon), -aicus (Achaicus), -aidh (Gofraidh), -aikos (Achaikos), -aius-amat (Abdusamat), -amus (Riothamus), -aos (Damondraos), -asio (Plasio), -asios (Tarasios), -asius (Stasius), -aye (Dontaye), -bald (Vilibald), -bubg-dj (Iradj), -dolf (Adolf), -dulf (Sandulf), -eus (Capaneus), -f-fil (Trendafil), -g (Truong), -hann (Johann), -iades (Miltiades), -ianus-icus (Fredericus), -idios (Elpidios), -idius (Hemigidius), -ijn (Boudewijn), -ilio (Basilio), -imos (Onesimos), -imus (Decimus), -inas (Justinas), -inus-ios (Demetrios), -ius (Eleutherius), -leas (Achileas), -lfi (Olfi), -lian-man (Merryman), -med (Asmagomed), -meng (Zongmeng), -met (Samet), -mil (Blahomil), -nosh (Yanosh), -olis (Manolis), -olos (Dimitrolos), -onko (Zvonko), -onso (Ildefonso), -oys (Aloys), -ph (Joseph), -phis (Memphis), -phus (Sophus), -salam-slav (Mečislav), -slaw (Przemyslaw), -stein (Oystein), -steinn-tius (Attius), -tko (Vlatko), -told (Vitold), -tos (Erotocritos), -tus (Festus), -vit (Ludevit), -vko (Givko), -voj (Těšivoj), -weald (Osweald), -wolf (Ethelwolf), -wulf-ylos (Aischylos), -zid (Yazid), -zio (Fabrizio)
  (Sadko), (Gaius), (Baalzebubg), (Abdourawwf), (Cyprianus), (Caelestinus), (Omelian), (Magomedsalam), (Thorsteinn), (Bardawulf),
 • varianty konkrétního jména
  Jsou jména desítek variant. Kdybyste viděli, kolika způsoby se může napsat Alex či Michael, zhrozíte se. Bylo velmi užitečné taková jména hromadně zlikvidovat, jakmile jsme jméno zavrhli.
  vyřazeno vše odvozené od: Abdul, Ábel, Alex, Angel, Alan, Alfons, Alois, Anton, Amadeus, Anatol, Baptista, Filip, Josef, Michael, Silva, Štěpán/Štefan, Václav, Vitalij, Wolfgang, Zoltán

Délka jména

V mém seznamu jsem našel velmi krátká jména – například Ab, Ad, Ai, Aj, Al, Am, An, Ar, At, Ba, Be, Bo, Ca, Co, Cu, Cy, Da, De, Di, Do, Du, Ea, Eb, Ed, Er, Ev, Fa, Fu, Ge, Go, Ha, He, Hi, Ho, Hu, Ib, Ja, Jo, Ji, Jo, Ju, Ka, Kc, Ke, Ki, Ko, Ky, La, Le, Li, Lo, Lu, Ly, Mo, Mu, My, Na, Ny, Od, Og, Om, On, Or, Oz, Qi, Ra, Re, Ri, Ru, Sa, Se, Si, So, Su, Sy, Ta, Te, To, Tu, Ty, Ur, Ut, Uu, Uy, Ve, Vi, Vo, Vu, Vy, Wu, Xa, Xi, Xo, Xu, Ye, Yi, Yo, Yu, Ze, Zi či Zo. Kromě Ala či Eda však pochybuji, že by dvojpísmenná jména byla okolím skutečně považována za jména. U jmen jako Ba, Du, Uu či Uy mi není ani příliš jasné skloňování.

Také jsou jména dlouhá – nejdelší z nich jsou třeba Eachthighearna, Ekenedilichukwu, Enkhbayasgalan, Godlumthakathi, Magomedrassoul, Maoileachlainn, Maolbheannachta, Maolgfhoghmhair, Mictlantecuhtli, Myagmarsaikhan, Nebuchadnezzar, Pandojowursito, Rudigercarsten, Sergelenbaatar, Toirdhealbhach, Tuvshinkhangai, Wickramasinghe nebo Wieslawboguslaw – ale proč se nechat zabít potomkem jen pro jeho jméno? Pokud však chcete dítěti jednoznačně a navždy dát najevo, že je nechtěné, pak vězte, že v ČR je možné dát dítěti jména dvě =)

My jsme chtěli jméno krátké – od tří do šesti znaků. Dlouhá jména stejně téměř nikdo pro oslovování nepoužívá a zkracují se (Jaroslav → Jarda, Ladislav → Láďa, Vladimír → Vláďa, atd.). Kdo se má ostatně s dlouhým jménem psát. Štěpánka Bohumila Brettschneiderová?

Poslední fáze

Zbyl seznam devíti tisíc jmen. Nejlepší je nejprve z celého seznamu promazat naprosto nepřijatelná jména. Rychlost promazávání ve dvojici je ale výrazně menší, než když promazává člověk sám, takže nejlépe promažte každý zvlášť.

Když po mnoha kolech zúžíte seznam na několik finalistů, koukněte se na četnost jejich užití a to nejen celkovou (Jiříků, Honzíků, Petříků, atd. je opravdu moc), ale i mezi vrstevníky (za pár let budou školy plné Jakubů, Tomášů, Ondřejů, Davidů a Adamů). Zamyslete se, zda neznáte nějakého skutečného zločince téhož jména (Adolf se asi dnes příliš nedává) a určitě vyzkoušejte vyslovit a napsat kombinace s příjmením (Alexander Moucha či Hugo Pytel zní řadě lidí směšně). Když už vyslovujete, zkuste rozdílnost svých vlastních jmen či jmen případných sourozenců od kandidátů, ať se pořád nemusíte ptát, kdo má přijít. Zvažte, zda datum jmenin vybraného jména není v kalendáři příliš blízko přibližnému datu porodu či Vánoc, nicméně jako Adam mohu zodpovědně říci, že není nijak tragické, když váš svátek oslaví miliardy lidí Vánocemi.

A nakonec si najděte význam jména – asi bych nedal dítěti z města jméno Jiří s významem zemědělec, prvorozenému synovi jméno Jakub s významem druhorozený, českému klukovi jméno František s významem malý Francouz či české holce jméno Jitka s významem Židovka.

Toť vše, více rad nemám.

A víte, kdo vybral z našich finalistů právě Maxe, kdo měl u nás poslední slovo při výběru jména? Alex. Pro svého nenarozeného brášku začal prostě používat jméno Max.

 

----------------------------------------------------------

Takže k dnešnímu dni uvažujeme o Maxovi, Leonovi a Lili :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Your Inspiration To Blood Apply pressure on Numbers

(AUntotoWeite, 9. 10. 2018 4:44)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-action/